Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Wylewka – zabezpieczenie termiczne i przeciwwilgociowe

Wylewka – zabezpieczenie termiczne i przeciwwilgociowe

Zalecana grubość i sposoby zbrojenia wylewki

Wylewka. Grubość i sposoby zbrojenia.Wylewka betonowa jest podłożem pod okładziny podłóg, zarówno tych na gruncie, jak i stropów. Jest ostatnim elementem przed wykończeniami gresem, płytkami podłogowymi czy panelami lub parkietem. Wykorzystywana jest też do układania w niej rur ogrzewania podłogowego.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Do czego służy wylewka?
Metody wykonywania wylewek.

Wylewki mechaniczne lub tradycyjne

W zależności od potrzeb wylewki wykonuje się mechanicznie lub tradycyjnie. Mechanicznie robione jest to przy użyciu miksokrętów, list wibracyjnych i zacieraczek.

Czy wiesz, że

Tradycyjna metoda polega na użyciu betoniarek i zacieraniu listwami ręcznymi.

Pierwsza z metod jest nieco droższa, lecz sporo szybsza.

Rodzaje warstw i ich parametry

Wylewki betonowe realizuje się warstwami. Najpierw powinna to być warstwa izolacji przeciwwilgociowej, a później termicznej. Do ochrony przed wilgocią można użyć papy, folii wodnych lub folii budowlanych o grubości minimum 0,1 mm. Izolacja termiczna, która służy również jako wytłumienie, zrobiona jest ze styropianu twardego albo utwardzonych płyt wełny mineralnego. Powinna mieć grubość minimum 5 cm, a zalecana jest nawet 8-10-centymetrowa.
Na to wszystko daje się zbrojenie i pokrywa warstwą półsuchej mieszanki betonowej grubości minimum 5-centymetrowej i zaciera na gładko.
Chcąc robić wylewkę w której będą rurki od odgrzewania podłogowego, trzeba pamiętać, że całość może mieć około 7 centymetrów, jest to jakieś 5 centymetrów nad rurkami. I przy ogrzewaniu podłogowym można użyć cieńszej warstwy styropianu, dobry będzie 3-3,5-centymetrowy, z folią termiczną.

Zbrojenia z siatki lub mikrowłókien

Do zbrojenia wylewki można użyć stalowej siatki zgrzewanej o oczkach 10×10 cm. Otulina powinna wynosić ok. 2 cm i można ją zrobić przez miejscowe podłożenie betonowych podkładek pod pręty siatki. Podkładki w żadnym przypadku nie powinny być wykonane z drewna!
Popularnym rodzajem zbrojenia jest też mikrozbrojenie – w przypadku posadzek betonowych jest to beton ze specjalnymi drutami, a przy posadzce cementowej są to włókna szklane lub polipropylenowe wrzucane i mieszane z zaprawą. Zwolennicy zbrojenia mikrowłóknami podkreślają, że tego typu zbrojenie doskonale przenosi obciążenia i poprawia elastyczność. Ponadto jest dobrym zabezpieczeniem przeciwskurczowym. Dzięki temu wylewka nie pęka. Warto jednak powierzyć wykonanie jej ekipie, która ma doświadczenie w wylewaniu mas z włóknami, inaczej może skończyć się to “wzgórzami i dolinami”, a wylewka będzie do zrywania.

Comments are closed.

Zaufali nam: