Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Tynki maszynowe gipsowe – zastosowanie

Tynki maszynowe gipsowe – zastosowanie

Do jakich pomieszczeń nadają się tynki gipsowe?

Tynki maszynowe gipsowe – zastosowanie.W ostatnich czasach coraz większą popularność zyskują sobie tynki gipsowe. Można wśród nich wyodrębnić tynki ręczne i maszynowe. Te drugie stosuje się z powodzeniem w budynkach mieszkalnych, szpitalach, hotelach, akademikach. Nadają się zarówno do pomieszczeń stałego pobytu ludzi, jak i do pomieszczeń, w których występuje para wodna, takich jak kuchnie i łazienki.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Czy w pomieszczeniach mokrych można stosować gips?
Na jakim podłożu można kłaść tynki gipsowe?

Nakładanie agregatem – opłacalna opcja

Maszynowe nakładanie tynków najlepiej sprawdza się na dużych powierzchniach ścian i sufitów. Cena tynkowania agregatem może być nawet o 40% niższa, niż w przypadku tynkowania ręcznego. Dobry tynkarz wyposażony w profesjonalny sprzęt jest w stanie wykonać pracę bardzo szybko, a przede wszystkim dokładnie i precyzyjnie. Tynkowane gipsem ściany są idealnie proste, mogą nawet korygować błędy w pracach murarskich i średniej wielkości nierówności. Dzięki technologii maszynowej ekipa tynkarzy może dziennie pokryć ponad 100m kwadratowych powierzchni. Można również planować cykle produkcyjne, co pozwala ustalić na etapie projektu czas wykonania robót.

Podłoże to ważny element

Tynki gipsowe najlepiej sprawdzą się na podłożu takim jak cegła czy inne wyroby ceramiczne, beton, beton komórkowy, żelbet. Nie najlepszym podłożem dla nich będzie drewno lub niektóre materiały sztuczne – jednak i tu można je zastosować, używając specjalnych siatek, które zwiększą przyczepność. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku łączeń materiałów, np cegły i żelbetu. Na ich linii należy zastosować specjalne siatki, które zapobiegną powstawaniu spękań wywołanych pracą elementów budynku.

Czy wiesz, że

Niektóre materiały budowlane należy przed położeniem tynku zagruntować emulsją gruntującą, dotyczy to szczególnie gazobetonu, silikatów oraz cegły ceramicznej. Odradzane jest tynkowanie powierzchni zamarzniętych i świeżo wybetonowanych.

Spokojne schnięcie powierzchni

Czas schnięcia tynku jest różny w zależności od temperatury i wilgotności oraz cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Tynki nakładane maszynowo maja dodatkowo wydłużony czas wiązania, aby umożliwić ich wyrównanie i wygładzenie. Ważne jest aby tynk wiązał równomiernie, bez opóźnień lub przyspieszeń, wywołanych np. wyższą temperaturą, w jakiej przygotowana została zaprawa, podłoże, które chłonie wodę, lub użycie mniejszej ilości wody w przygotowaniu części tynku.

Comments are closed.

Zaufali nam: