Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Przed remontem łazienki warto wymienić instalacje hydrauliczną

Przed remontem łazienki warto wymienić instalacje hydrauliczną

Kiedy warto zdecydować się na wymianę starej instalacji hydraulicznej?

remont-instalacja-hydraulicznaWymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej jest zalecana przed wykonaniem remontu łazienki i kuchni. Dzięki temu unikniemy konieczności zrywania nowych płytek w przypadku awarii starej instalacji.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jakie elementy instalacji najczęściej ulegają uszkodzeniu?
Kiedy warto podjąć się wymiany instalacji?
Czy zmiana aranżacji pomieszczeń sanitarnych jest dobrą okazją do remontu instalacji?

Stare – nie znaczy złe, nowe – nie znaczy dobre

Często zdarza się, że w budynku mamy bardzo starą, nawet przedwojenną, instalację hydrauliczną w świetnym stanie. Trwałość takiej instalacji powinna rzeczywiście wynosić kilkadziesiąt lat. Zależy ona jednak w dużej mierze od jakości wody, materiałów z których została wykonana i prawidłowości montażu. Często stosunkowo nowa instalacja wymaga wymiany. Szczególnie tyczy się to instalacji z lat 70tych – 80tych ubiegłego wieku, kiedy to materiały budowlane były szczególnie niskiej jakości.
Najczęściej występującą wadą starych instalacji jest nagromadzenie osadów wewnątrz rur, co powoduje ich zatykanie, trudność w zamknięciu baterii (kapanie, mimo dobrych uszczelek) oraz zapychanie się filtrów. W przypadku instalacji kanalizacyjnej wykonanej z żeliwa, najczęstszym problemem jest korozja, a co za tym idzie przeciekanie. Często stare rury kanalizacyjne mają zadany za mały spadek. W takim przypadku, zamiast uszczelniać uszkodzone miejsca i udrażniać te, w których dochodzi do niedrożności, lepiej wymienić całą instalację na obecnie stosowane rury PVC.

Zmiana aranżacji łazienki a dostęp do pionów kanalizacyjnych

Generalny remont kuchni lub łazienki często uwzględnia zmianę położenia urządzeń sanitarnych, a zatem także rur. Warto w takim przypadku położyć instalację od nowa z zachowaniem obecnych materiałów budowlanych, zapewniając jej odpowiednie spadki oraz odległości urządzeń od pionu. Jeżeli chcemy zmienić ustawienie urządzeń, a nie pozwala nam na to lokalizacja istniejącego pionu, którego nie zamierzamy zmieniać, pozostaje nam możliwość zainstalowania kanalizacji ciśnieniowej. Sedes będzie wyposażony w pompę, umożliwiającą transport ścieków cienkim przewodem na odległość kilkunastu metrów.
Jeżeli mieszkamy w starym budynku jednorodzinnym, warto przy remoncie uwzględnić obieg cyrkulacyjny, który zapewnia stały dostęp do ciepłej wody – po odkręceniu kurka nie musimy czekać aż woda się ogrzeje.

Ostrożnie przy demontażu

Rozebranie starej instalacji nie jest wcale proste i wymaga pewnej ostrożności.

Czy wiesz, że

Rury żeliwne można rozbić młotkiem, jednak należy uważać na elementy znajdujące się blisko przyłącza – nie możemy go uszkodzić.

Połączenie żeliwnego przyłącza z nową instalacją z rur PVC będzie wymagało specjalnych przejściówek.
Przy okazji bałaganu związanego z remontem zapewnimy sobie komfort korzystania ze sprawnie działającej instalacji hydraulicznej, co dodatkowo zwiększy satysfakcję z użytkowania świeżo wyremontowanych pomieszczeń.

Comments are closed.

Zaufali nam: