Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Orynnowanie – system sprawnego odprowadzania wody

Orynnowanie – system sprawnego odprowadzania wody

Jakie rynny wybrać: miedziane, pcv, ocynk czy tytanowe?

Rynny. Wybierz najlepsze.Starannie wykończony dach jest wizytówką domu. Kropką nad i są dobrze dobrane rynny. O wyborze konkretnych rozwiązań bardzo często decydują względy estetyczne, jednak inwestorzy coraz częściej już biorą pod uwagę też praktyczne zastosowania, jak również swoje możliwości finansowe. Popularną staje się zasada, aby dobierając materiał na orynnowanie dachu dopasować go do elementów pokrycia tak, aby żywotność wykorzystanych materiałów była podobna.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Od czego zależy wybór rynien?

Odpowiedni dobór materiałów, gwarancją skuteczności

Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów uniknie się sytuacji, kiedy dach niszczeje z powodu zbytniej korozji rynien lub że to korozja rynien będzie wywołana dobraniem nieodpowiedniego materiału pokrycia dachowego.

Wybierz najlepsze. Przegląd parametrów

Najdroższe na rynku są rynny miedziane. Wynika to z tego, że są gwarancją największej trwałości – mogą służyć nawet przez 150 lat! Robione są z czystej miedzi lub miedzi powleczonej akrylem lub cynkiem. Są idealne do domów, które utrzymane są w stylu przedwojennym lub historycznym. Przepięknie pokrywają się patyną, dzięki czemu nadają niepowtarzalnego wyglądu całości wykończenia. Idealnie pasują do dachów o pokryciu ceramicznym lub miedzianym. Warto pamiętać o tym, aby nie łączyć elementów miedzianych ze stalowymi, ołowianymi lub aluminiowymi, gdyż miedź będzie korodowała.

Rynny z pcv właściwie nie wymagają konserwacji. Nie ulegają korozji. Są odporne na szkodniki, ptasie odchody czy kwaśne deszcze. Ich mankamentem jest jednak zdecydowanie mniejsza wytrzymałość (około 40 lat), a także odkształcanie się pod wpływem ciepła, jak również “praca” materiału w zależności od temperatury otoczenia. Przy ujemnych temperaturach stają się kruche i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Można temu zapobiec podczas montażu – trzeba w taki sposób montować łączniki, aby dawały rynnom możliwość swobodnego rozszerzania są i kurczenia. Również marka i renoma producenta ma znaczenie – gwarancje i certyfikaty potwierdzą deklarowaną jakość.

Rynny stalowe ocynkowane są rozwiązaniem najtańszym. Jednak również najmniej trwałym – dobrze swoją rolę będą spełniały przez 10-20 lat. Wymagają stałego doglądania i konserwacji, gdyż w miejscach uszkodzeń bardzo szybko rdzewieją, zaś korozja wewnętrzna niszczy rurę. Trudność nastręczać może też montaż, bo trzeba je lutować specjalną techniką.
Dla zabezpieczenia warto pomalować je rozpuszczalnikowymi farbami poliwinylowymi lub kupić rynny już fabrycznie pokryte lakierami termoutwardzalnymi. Wtedy wielowarstwowa powłoka lakieru zapewni rynnom trwałość nawet do 60 lat. I można wybierać sposód wielu wariantów kolorystycznych – białe, czarne, brązowe, wiśniowe czy patynowane.

Rynny tytanowe, a właściwie tytan ocynkowe, są często używane wraz z dachówką cementową. Nie należy ich natomiast montować na dachach pokrytych papą albo gontem bitumicznym, gdyż nie zabezpieczona od wewnątrz rynna może ulec korozji bitumicznej.

Czy wiesz, że

Ciekawostką jest stosowanie rynien drewnianych. Używane są one w domach budowanych z materiałów ekologicznych lub stosowanych dawniej, takich jak gonty drewniane lub wiór. Robi się je z jodły, świerka czy modrzewia.

Szeroka oferta gwarancją jakości

System rynnowy będzie dobrze spełniał swoją funkcję, jeśli zostanie odpowiednio zamontowany. Materiał musi być trwały, a elementy orynnowania – funkcjonalne i estetyczne. Dlatego też warto powierzyć wykończenie dachu specjalistycznej ekipie i wybierać materiały jednego producenta. Najlepiej zastosować kompletny system jednej marki, gdyż to da większą gwarancję, że wszystko będzie do siebie pasowało, a nasze orynnowanie niezawodnie przez wiele lat będzie odprowadzało sprawnie wodę z dachu. System rynnowy to przecież nie tylko rynny i rury spustowe, ale też wszelkie elementy, które pomagają w odprowadzaniu wody oraz przytwierdzaniu systemu do budynku.
Szeroka oferta rynkowa pozwala dobrać materiały w zależności od warunków atmosferycznych jakim będzie musiał sprostać system, architektury domu czy zasobności portfela nabywcy.

Comments are closed.

Zaufali nam: