Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Ogrzewanie podłogowe a wylewka betonowa

Ogrzewanie podłogowe a wylewka betonowa

Jak powinna wyglądać wylewka betonowa w pomieszczeniu z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym?

Wylewka przy ogrzewaniu podłogowymCiepła podłoga to, szczególnie w sezonie zimowym, niebywałe udogodnienie. Montaż ogrzewania podłogowego wymaga zaplanowania go już na etapie projektu. Aby instalacja grzewcza była szczelna i funkcjonalna, musi być odpowiednio umieszczona w warstwach podłogowych.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jaka jest grubość wylewki przy ogrzewaniu podłogowym?
Jakie domieszki powinien mieć beton?

Ciepła podłoga jest szczególnie narażona na pęknięcia

Podczas układania ogrzewania podłogowego należy zwrócić uwagę na pewne różnice w wykonaniu wylewki w porównaniu z tradycyjną podłogą bez rur grzewczych. Zanim przystąpimy do wylewania betonu, upewnijmy się, że izolacja termiczna i akustyczna podłogi została odpowiednio ułożona. Elementem, którego nie możemy pominąć są taśmy brzegowe, układane wzdłuż ścian pomieszczenia jeszcze przed położeniem płyt izolacyjnych.
W każdej podłodze o dużej powierzchni należy zadbać o dylatacje, jednak w przypadku ogrzewania podłogowego ma to szczególne znaczenie, ze względu na rozszerzalność termiczną materiałów. Nie można zapomnieć o dylatacjach w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami, ponieważ bez nich taśmy brzegowe pomieszczeń nie będą w stanie przenieść wydłużenia płyty jastrychu. Nieprawidłowym rozwiązaniem jest tworzenie dylatacji poprzez nacinanie gotowego już jastrychu, ponieważ wylewka będzie działała na całej swojej grubości, a nie tylko w górnej warstwie.

Odpowiednia grubość i skład wylewki

Wylewka betonowa powinna mieć grubość 66mm, licząc od warstwy izolacji, więc przy rurach grzejnych o średnicy 16mm otrzymujemy warstwę samej wylewki 50mm. Nie ma sensu wylewanie warstwy grubszej niż potrzeba, ponieważ zwiększy to bezwładność cieplną grzejników. Ważnym dodatkiem do wylewki jest plastyfikator, który ma na celu zmniejszenie ilości wody, dzięki czemu zwiększa się wytrzymałość na obciążenia i zmniejsza się skurcz betonu po wyschnięciu. Plastyfikatory wpływają też na polepszenie właściwości plastycznych zaprawy oraz zwiększają przewodzenie ciepła.

Ochrona przed skokami temperatury i odparowaniem wody

Wylewka powinna być wykonana w całości w jednym pomieszczeniu za jednym razem, a temperatura przy wykonywaniu prac nie powinna być niższa niż +5°C. Zanim włączymy ogrzewanie podłogowe, musimy stopniowo zwiększać temperaturę wylewki o 5°C w ciągu jednego dnia, aby uniknąć gwałtownego powstawania skurczów, które mogą prowadzić do popękania podłogi i odpadnięcia płytek.
Przed ułożeniem posadzki należy zapewnić wylewce odpowiedni czas na związanie i wyschnięcie.

Czy wiesz, że

Nie należy doprowadzać do przedwczesnego odparowania wody, więc trzeba unikać przeciągów.

W przypadku intensywnych upałów zaleca się przykrycie powierzchni folią. Okres ten powinien trwać co najmniej 3 tygodnie, po nim można przejść do układania posadzki, jednak należy przy tym uwzględnić istniejące dylatacje.

Comments are closed.

Zaufali nam: