Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Ogrzewanie kominkowe wady i zalety

Ogrzewanie kominkowe wady i zalety

Kominek to dobre i bardzo nastrojowe źródło ciepła

ogrzewanie kominkoweNiektórzy nie wyobrażają sobie prawdziwego domu bez kominka. Bez wątpienia kominek to piękny element dekoracyjny, lecz czy jest to wystarczające źródło ciepła?

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jakie sposoby ogrzewania kominkowego mamy do wyboru?
Jakie są zalety ogrzewania kominkowego?
Jakie są wady ogrzewania kominkowego?

Jakie sposoby ogrzewania kominkowego mamy do wyboru?

Kominek może ogrzewać dom na różne sposoby. Jeden z nich to system DGP grawitacyjny, w którym powietrze ogrzane w kominku ogrzewa dom. W tym celu konieczne jest zainstalowanie specjalnych instalacji do rozprowadzania powietrza. Taki system nie wymaga używania prądu i jest cichy, jednak wszelkie ruchy powietrza w pomieszczeniu mogą zakłócać jego pracę.

Czy wiesz, że

Ogrzewanie z wykorzystaniem układów C.O. opiera się na ogrzewaniu wody w kominku.

Aby skorzystać z tego rozwiązania konieczna jest instalacja płaszcza wodnego. W tym przypadku o wiele łatwiej kontroluje się temperaturę. Niestety sama instalacja jest skomplikowana i droga.
System DGP z wymuszeniem mechanicznym wspomagany jest przez turbinę, która wymusza ruch powietrza na dalsze odległości. W tym przypadku możliwe jest zamontowanie czujek temperatury. Niestety, te rozwiązanie nie należy do najcichszych.

Jakie są zalety ogrzewania kominkowego?

Kominek to przede wszystkim klimat, którego nie może stworzyć żadne inne źródło ciepła. Czasem kominek spełnia także funkcję dekoracyjną i jest centralnym elementem całego pomieszczenia.
Kominek pozwala na ogrzewanie się bezpośrednio przy ogniu, co zwiększa komfort cieplny. Co więcej, mając kominek jesteśmy niezależni od innych źródeł energii.
Jeśli chodzi o sam proces spalania, to w efekcie spalania drewna powstają mniej szkodliwe substancje niż w przypadku innych źródeł ciepła.

Jakie są wady ogrzewania kominkowego?

Niestety, rzadko kiedy kominek jest wystarczającym źródłem ciepła dla całego domu. Kominek ma tą wadę, że ciepłe powietrze rozchodzi się od razu, podczas gdy stopniowe uwalnianie dałoby o wiele lepszy efekt.
Ogrzewanie kominkowe powinno być stosowane regularnie, gdyż nieużywanie go przez dłuższy czas może doprowadzić do wychłodzenia domu. Osoby, które często podróżują nie będą więc zadowolone z tego rodzaju ogrzewania.

Ogrzewanie kominkowe – czy to się opłaca?

Nie da się ukryć, że przy wyborze ogrzewania kluczową rolę odgrywa cena. Jeśli kominek ma być jedynym źródłem ciepła, należy już na etapie planowania rozważyć, które miejsce będzie najdogodniejsze, tak aby ciepłe powietrze w miarę szybko rozchodziło się po domu. Centralne położenie kominka jest najkorzystniejsze.

Czy wiesz, że

Wadą ogrzewania kominkowego jest także potrzeba konserwacji i oczyszczania. Dym powoduje powstawanie popiołu, który brudzi i zapycha kominek. Czyszczenie nie jest zabiegiem przyjemnym, ale musi być wykonywane regularnie.

W kominku trzeba niestety czymś palić. Drewno nie jest tanie, więc stanowi dodatkowy koszt. Niektórzy twierdzą, że kominek to źródło ciepła dla bogatych, jednak jeśli rozsądnie poszukamy dostawców drewna i dobrze zaprojektujemy i wykonamy kominek, ceny mogą okazać się mniejsze, niż mogłoby się nam wydawać.

Comments are closed.

Zaufali nam: