Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Które tynki wybrać: suche tynki czy tynk tradycyjny?

Które tynki wybrać: suche tynki czy tynk tradycyjny?

Czy lepszym rozwiązaniem są nowoczesne i wciąż rzadziej stosowane suche tynki?

Tynki suche i tradycyjneTynki suche to w Polsce wciąż technologia o wiele mniej popularna niż tynki tradycyjne. Warto jednak poświęcić jej trochę uwagi, aby zdecydować, czy nie jest ona lepsza dla pomieszczenia, które planujemy otynkować. Tynki mokre są powszechnie znane i stosowane. Są w miarę tanie i łatwo dostępne. Czy są one jednak zawsze lepszym rozwiązaniem?

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jakie są podstawowe wady i zalety tynków suchych?
Jakie są podstawowe wady i zalety tynków mokrych?

Szybki, gładki i suchy efekt

Tynki suche mają przede wszystkim tę przewagę, że są stosunkowo łatwe w montażu i nie wymagają pozostawienia domu na kilka tygodni do wyschnięcia. Szczególnie przydają się wiec w pomieszczeniach, które muszą być szybko wykończone. W krótkim czasie można uzyskać bardzo równą i gładką powierzchnię gotową do malowania. Suche tynki sprawdzają się świetnie w przypadku starych, zniszczonych ścian, które ciężko wyrównać tynkami mokrymi.
Podstawową jego wadą jest to, że nieumiejętnie zrobiony, może zacząć pękać na spoinach. W szczególności, gdy budynek osiada, lub gdy tynk kładziony jest w pobliżu dylatacji. Poprawne ułożenie go wymaga pomocy doświadczonych tynkarzy, choć wiele osób wykonuje to zadanie na własną rękę. Bardzo ostrożnie należy również podejść do umieszczania suchych tynków w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Materiał ten jest bardzo mało odporny na nagłe skoki temperatury i wilgotności, dlatego nie należy go stosować w pomieszczonych narażonych na takie zjawiska. W łazienkach należy stosować tynki wodoodporne i dodatkowo należy zadbać o zapewnienie izolacji wodoszczelnej – w przeciwnym wypadku po drugiej stronie ściany mogą pojawiać się wykwity pleśni. Choć teoretycznie jest to możliwe, zdecydowanie odradza się stosowanie suchych tynków i płyt gipsowo-kartonowych w pomieszczeniach takich jak jadalnie, spiżarnie i kuchnie, bo często dochodzi do zalęgania się za płytami insektów. Gdy tak się stanie dezynsekcja jest zwykle nieskuteczna i jedynym sposobem na pozbycie się insektów jest zerwanie płyt.

Długo schnący, lecz bardziej uniwersalny

Czy wiesz, że

Najbardziej widoczną wadą tynku mokrego jest czasochłonność i trudność jego wykonania.

Potrzebna jest do tego profesjonalna ekipa tynkarzy, a często także specjalistyczny sprzęt. Pomieszczenie musi być ponadto dobrze osuszone i ogrzewane przez cały czas schnięcia tynku, w przypadku upałów trzeba zadbać, aby tynk nie wysychał zbyt gwałtownie, bo może to doprowadzić do spękań. W przypadku błędów w wykonaniu, powierzchnia może być nierówna, co bardzo rzadko występuje w przypadku tynków suchych. Tynki mokre wprawdzie również są narażone na spękania, jednak łatwo im zapobiegać dobierając odpowiednią mieszankę chemiczną o większej elastyczności, jeśli wiemy, że nasz budynek będzie osiadał, a także o wiele łatwiej naprawić spękania gdy juz one powstaną. Łatwiej również w ścianie pokrytej tynkiem mokrym umieścić kołki np. pod szafki.

Comments are closed.

Zaufali nam: