Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Jaki zastosować styropian pod wylewki?

Jaki zastosować styropian pod wylewki?

Fachowy dobór odpowiedniego styropianu gwarantuje prawidłowe parametry wylewek

Styropian pod wylewki?Wylewka betonowa, to warstwa podłogi, która znajduje się bezpośrednio pod posadzką. To od niej zależy trwałość i efekt układanej podłogi, gdyż nawet najlepszy specjalista nie poradzi sobie później z równym ułożeniem kafli czy parkietu na źle wykonanym, nierównym podłożu. Istotna jest też dobra izolacja termiczna, gdyż inaczej będziemy tracili ciepło właśnie przez chłodne podłogi.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jaka powinna być jakość wylewek?
Jaki jest prawidłowy układ warstw?

Dobrej jakości wylewki

Dobrze wykonana wylewka nie pyli, a jej powierzchnia jest równa i dobrze wypoziomowana. Nie ma też spękań czy widocznych załamań. Od jej jakości zależy późniejszy wygląd pomieszczeń. Natomiast od odpowiedniej izolacji podłogi zależy komfort termiczny i ograniczenie strat cieplnych w mieszkaniu.

Czy wiesz, że

Przystępując do wykonania ocieplenia i wylewek na podłodze trzeba pamiętać o prawidłowym układzie warstw.

Przystępując do wykonannia ocieplenia i wylewek na podłodze trzeba pamiętać o prawidłowym układzie warstw. Najpierw musi być ubity piasek, grubości około 35 centymetrów. Jego rolą będzie zminimalizowanie podsiąkania kapilarnego, dlatego najlepiej, żeby był to piasek gruby albo żwir (im mniejsze ziarna, tym lepiej).
Następnie kładzie się podkład betonowy grubości około 10 centymetrów. Można też dać dodatkowo zbrojenie z włókien. Dzięki temu beton będzie bardziej wytrzymały i zabezpieczony przed pękaniem.

Kolejną warstwą będzie izolacja przeciwwilgociowa z folii budowlanej, na której układa się płyty styropianu. Odpowiednie będą odmiany EPS 1000038 Dach/Podłoga lub EPS 200-036 Dach/Podłoga/Parking. Wcześniejsze oznaczenia tych parametrów, to FS 20 i FS 30.
Te odmiany są przeznaczone do wykonywania izolacji termicznych podłogi. Wybór wyższej lub niższej klasy zależy od przewidywanego obciążenia. I nie należy wierzyć w to, że jeśli da się miękki styropian pod wylewkę, to będzie ciszej. Podłoga może się zarwać pod wpływem ciężaru mebli!

Prawidłowe ułożenie styropianu

Grubość styropianu waha się od 10 centymetrów (w miejscach newralgicznych), do 5 centymetrów w różnych wnękach, przy skosach i w zakamarkach. Niektórzy polecają układanie warstw 2 razy po 5 centymetrów, z przesunięciem. Po pierwsze czasami wychodzi to taniej niż zakup 10-centymetrowych płyt, a po drugie zapewniona jest lepsza izolacja akustyczna.

Czy wiesz, że

Styropian powinien być ciasno ułożony obok siebie, tak aby uniknąć nakładania się łączy.

Warstwa izolacyjna powinna przylegać całą powierzchnią do podłoża. Puste przestrzenie trzeba zlikwidować za pomocą odpowiednich środków, takich jak na przykład podsypka piaskowa. Przed naniesieniem jastrychu warstwa akustycznego styropianu podłogowego musi być pokryta warstwą rozdzielającą. Mogą to być na przykład pasma papy asfaltowej podkładowej o masie powierzchniowej co najmniej 100 g na metr kwadratowy lub folia polietylenowa o grubości co najmniej 0,1 mm. Przy podłogach pływających z systemem ogrzewania podłogowego grubość powinna wynosić minimalnie 0,2 mm. Pasma materiału rozdzielającego muszą zachodzić na siebie na co najmniej 80 mm. Ściany pomieszczeń przed układaniem styropianu powinny być otynkowane.
Najczęściej polecanymi producentami styropianu są Swisspor, Austroterm i Termoorganika.

Comments are closed.

Zaufali nam: