Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Jaka papa na dach – rodzaje i metody wykonania

Jaka papa na dach – rodzaje i metody wykonania

Duży wybór pap na rynku sprawia, że budujący staje przed trudnym wyborem

Dobrze wybrana i wykonana papa to solidny i trwały dach.Wybór papy często dyktowana jest przez wielkość naszego portfela. Powinniśmy jednak przede wszystkim myśleć o funkcjonalności i trwałości naszego dachu.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Papy z asfaltu.
Papa modyfikowana.
Na czym polega zgrzewanie papy?

Papy z asfaltu

Papy z asfaltu tradycyjnego są coraz rzadziej używane. Kładzie się je na tekturze lub welonie szklanym. Obecnie sięgamy po nie tylko wtedy, gdy naprawiamy dach z tego samego materiału. Choć do użycia papy z asfaltu tradycyjnego może zachęcać cena, jest to materiał nietrwały. Przykleja się go za pomocą lepki i mocuje mechaniczne.
Papy z asfaltu oksydowanego są stosowane częściej niż papy opisane wyżej. Jako osnowę używa się zazwyczaj tektury. Jest to sztywny materiał, a do tego można nakładać go tylko w temperaturze poniżej 5 stopni. Jeśli temperatura przekracza 70 stopni papa się uplastycznia i może ściekać z dachu o dużym nachyleniu. Wadą tego rodzaju papy jest to, że nie jest odporna na działanie promieni UV. Konieczne jest nałożenie masy dyspersyjnej. Papę klei się na lepik i mocuje mechanicznie.

Papa modyfikowana

Czy wiesz, że

Papa modyfikowana to popularne rozwiązanie, które po raz pierwszy zastosowano 30 lat temu we Francji.

Jej wytrzymałość to efekt dodania substancji polimerowej – elastomera SBS lub plastomera APP. Materiał ten jest giętki w niskich temperaturach. Z drugiej strony taka papa może wytrzymać do 2 godzin w temperaturze powyżej 100 stopni.
Nawet jeśli osnowa ulegnie uszkodzeniu, nie zagraża to ciągłości hydroizolacyjnej papy. Papa modyfikowana dobrze radzi sobie z negatywnym działaniem promieni UV. Co więcej, wolno się starzeje. Taką papę nakłada się poprzez zgrzewanie i mocowanie mechaniczne.

Na czym polega zgrzewanie?

Zgrzewanie to nieodłączny etap wykonywania papy. Jeśli chcemy dokonać go w sposób bezpieczny, najlepiej użyć zgrzewarki bezpłomiennej. Tradycyjne palniki na propan-butan powoli wychodzą z użycia.
Jeśli chodzi o czynnik grzewczy to mamy tu dwie opcje – albo jest to podgrzane przez gałkę elektryczną powietrze (osiągniemy temperaturę do 600 stopni) albo wykorzystujemy gazy ze spalania propan-butanu.

Co nadaje się na osnowę?

Osnowa tekturowa była niegdyś popularnym rozwiązaniem. Niestety, jej główną wadą jest podleganie degradacji biologicznej. Wymaga też dokładnej impregnacji dachu, gdyż w przeciwnym wypadku może chłonąć wodę i w efekcie się pofałduje. Charakteryzuje ją niska rozciągalność i skłonność do pękania.
Włókniny poliestrowe to nowoczesne rozwiązanie. Są do trzech razy mocniejsze niż tektura i welon szklany. Mamy możliwość ułożenia naprawdę cienkiej warstwy, nawet jeśli podłoże jest niestabilne.

Czy wiesz, że

Najbezpieczniejszy wybór to zgrzewarka wykorzystująca gazy spalinowe. Podczas spalanie nie ma powietrza, a więc niemożliwy jest zapłon i potem pożar.

Welon szklany jest pod tym względem lepszy od tektury, że nie podlega degradacji biologicznej. Jednak jest bardzo kruchy, a jego wytrzymałość jest porównywalna z wytrzymałością tektury.

Comments are closed.

Zaufali nam: