Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Elewacje zewnętrzne – współczesne trendy

Elewacje zewnętrzne – współczesne trendy

Jak sprawić, żeby „skóra” naszego budynku wyglądała wyjątkowo?

elewacja-z-kamieniaZe względu na masowe docieplanie budynków zarówno istniejących, jak i nowo wybudowanych, najpopularniejszym materiałem elewacyjnym jest tynk. Może być gładki lub fakturowany, malowany na rozmaite kolory, jednolicie lub we wzory. Oferta materiałów elewacyjnych jest jednak o wiele bogatsza.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jakie są możliwości wykorzystania materiałów naturalnych?
Jakie materiały są najchętniej wykorzystywane?

Cegła, zgodnie z tradycją

Klasycznym widokiem dawnej polskiej wsi były domy drewniane lub murowane. Obecnie cegła pełna jest rzadko wykorzystywanym materiałem budowlanym dla ścian konstrukcyjnych, jednak coraz więcej osób decyduje się konstruować z niej ścianki osłonowe. Nadaje to domom tradycyjnego, szlachetnego charakteru. Materiałów na ściany osłonowe mamy na rynku niezliczone ilości. Stosujemy je w technologii ścian wielowarstwowych, w których trzonem jest ściana konstrukcyjna, obłożona dociepleniem. Często stosuje się również szczeliny wentylacyjne. Zewnętrzną warstwą jest okładzina lub ścianka osłonowa. Popularnym materiałem ścian zewnętrznych jest klinkier. Coraz częściej jest wykorzystywany na elewacjach w połączeniu z tynkiem. Świetnie sprawdza się jako okładzina cokołu lub pierwszej kondygnacji budynków, chroniąc ścianę przed trwałymi zabrudzeniami i dając jednocześnie ciekawy efekt estetyczny.

Naturalny wygląd drewna i kamienia

Zarówno inwestorzy jak i projektanci przekonują się, że może on być eleganckim i wyjątkowym zwieńczeniem ścian budynku tradycyjnego, ale również nowoczesnych, minimalistycznych form, szczególnie w połączeniu z innymi materiałami, np. metalem lub tynkiem. Dużą zaletą drewna jest również mnogość form i kolorów w jakich występuje. Niezwykły efekt dają okładziny zewnętrzne z różnego rodzaju kamieni naturalnych.
Występują w formie prostokątnych płyt a także w naturalnych kształtach, imitujących mur kamienny. Bardzo chętnie stosowany w nowoczesnej architekturze jest obecnie łupek, z którego tworzone są elewacje wentylowane. Specyfika tego kamienia pozwala na tworzenie niezwykłych wzorów elewacji.

Czy wiesz, że

Od lat wykorzystywane w budownictwie drewno zyskuje w ostatnich czasach wielu zwolenników.

Technologie w służbie budownictwa

Poza tymi klasycznymi materiałami wykorzystywanymi w nowych formach, coraz większą popularność zyskują sobie rozmaite płyty i siatki elewacyjne. Tworzą one tzw. drugą skórę budynku, często oprócz funkcji estetycznej, będąc materiałem kumulującym energię słoneczną lub stanowiąc część systemu wentylacji budynku. Tworzone są z różnych materiałów o bardzo wysokiej jakości i wytrzymałości. Mogą imitować rozmaite metale, tworzywa sztuczne, dostępne są w dowolnych kolorach, fakturach oraz poziomach odbicia i rozproszenia światła. Panele takie szczególnie chętnie wykorzystywane są w architekturze bardzo nowoczesnej o geometrycznych formach.

Czy wiesz, że

Płyty i siatki elewacyjne tworzą tzw. drugą skórę budynku, często oprócz funkcji estetycznej, będąc materiałem kumulującym energię słoneczną lub stanowiąc część systemu wentylacji budynku.

Comments are closed.

Zaufali nam: