Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Dlaczego skrzypi podłoga?

Dlaczego skrzypi podłoga?

Skrzypiąca podłoga może być uciążliwa

stara-skrzypiaca-podlogaSkrzypienie podłogi to zjawisko, które może mieć dużo przyczyn. W większości przypadków skrzypieniu podłogi można zaradzić.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Dlaczego skrzypi stara podłoga?
Dlaczego skrzypią nowe panele?
Czym wyciszyć podłogę?

Dlaczego skrzypi stara podłoga?

Zjawisko skrzypienia podłogi często ma miejsce w starych domach. Przyczyn może być kilka. Przede wszystkim przyczyną może być nierówne podłoże, a także złe umocowanie podłogi. Czasem stare deski również wydają charakterystyczne dźwięki.
Skrzypienie może pojawić się nawet jeśli deski są przybite do legarów gwoździami. Temu problemowi można prosto zaradzić. Wystarczy zamontować płytę OSB o grubości przynajmniej 20mm, a na niej ułożyć panele.
Nieco bardziej czasochłonnym rozwiązaniem jest zerwanie starej podłogi, wyrównanie i odświeżenie podłoża, a na koniec ułożenie podłogi na nowo.

Dlaczego skrzypią nowe panele?

Okazuje się, że nawet nowo położone panele mogą skrzypieć. I w tym przypadku przyczyn może być kilka. Po pierwsze należy sprawdzić czy dylatacja pod ścianami nie jest za mała, gdyż w efekcie podłoga wybrzusza się i skrzypi podczas skrzypienia.

Czy wiesz, że

Czasem osoba, która kładzie panele zapomina, że przed montażem należy pozwolić panelom się aklimatyzować (około 48 godzin).

Panele mogą też być zbyt mocno dociśnięte. Zły montaż może zakończyć się uciążliwym skrzypieniem. Dobry efekt daje układanie paneli na sztywnej piance, która sprawdza się lepiej niż gąbka. Im grubsza warstwa tym lepiej. Inna opcja to montaż na korku technicznym.

Pływająca podłoga – dobre rozwiązanie

Ułożenie pływającej podłogi może rozwiązać problem skrzypienia. Najpierw układa się pływającą podłogę, a następnie układa panele. Układa się ją na sztywnych stropach, które muszą być na tyle wytrzymałe, aby znieść duże obciążenie. Izolację układa się bezpośrednio na podłodze. Aby docisnąć całość do podłogi, potrzebna jest wylewka betonowa (co najmniej 4 cm). Im grubsza warstwa tym lepsze wytłumienie. Nie zawsze jednak mamy możliwość zastosowania tego rozwiązania.

Czy wiesz, że

Jeśli strop ma zbyt małą nośność, nie możemy zdecydować się na podłogę pływającą.

Czym wyciszyć podłogę?

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które możemy wykorzystać do wyciszenia podłogi. Panele można wyciszyć, jeśli między podłoże a panele położymy matę z elastycznej gąbki, ze sprasowanych wiórów drzewnych, maty korkowe. Co więcej, niektóre z tych materiałów pozwalają na zniwelowanie nierówności podłoża, które są często przyczyną skrzypienia.
Inna opcja to przyklejenie paneli do jastrychu, który dociska warstwę izolacji akustycznej. Ponieważ opcji jest tyle, każdy wybierze coś dla siebie. Nawet dysponując niewielką sumą pieniędzy, możemy znaleźć rozwiązanie problemu skrzypiącej podłogi.

Comments are closed.

Zaufali nam: