Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Dachówka – czy warto na niej oszczędzać?

Dachówka – czy warto na niej oszczędzać?

Czym kierować się w doborze zwieńczenia domu?

dachowka-betonowaWybór materiałów budowlanych często doprowadza nas do szukania kompromisu pomiędzy jakością a kosztami. Szczególnie, jeśli precyzyjnie wyliczony budżet zostaje przekroczony na etapie budowy pokrycia dachowego, stajemy przed poważnym dylematem. Czy warto oszczędzać na tym punkcie budowy domu?

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jaki jest stosunek ceny do jakości?
Kiedy nie warto oszczędzać na dachówce?

Wieczny dylemat inwestora – cena czy jakość?

Często najtańsze produkty przedstawiają dość wątpliwą jakość. Trzeba mieć na uwadze, że takie pokrycie może okazać się nietrwałe lub koszty jego eksploatacji przekroczą nasze oczekiwania.
Za najlepszą, uważana jest powszechnie dachówka ceramiczna. Jest droższa niż inne popularne rodzaje pokryć, a także cięższa. Niesie to za sobą konieczność konstrukcji solidniejszej więźby dachowej do dźwigania ciężaru pokrycia.

Decyzje podjęte na początku mają wpływ na teraźniejszość

Czy wiesz, że

Warto upewnić się co do wyboru pokrycia już na etapie projektu.

Choć czasami okazuje się po wybudowaniu prawie całego stanu surowego, że należy ciąć koszty, to zmiana projektu również może nastręczyć nam wydatków.
Koszty budowy dachu zależą od stopnia jego skomplikowania. Im bardziej złożony, tym większe będą straty materiałów, pochodzące z ich docinania. Wpływ na to ma również ilość okien dachowych. Dlatego najlepszą dachówką dla skomplikowanego dachu będzie ta o małym formacie. Zyskamy wtedy także na estetyce połaci.

Czy wiesz, że

Ważny przy wyborze dachówki jest kąt nachylenia połaci.

Im mniejszy, tym większą szczelność musi ona zapewnić dachowi. Przy dachach o małych kątach nachylenia, wybierać możemy pomiędzy papą, blachą i dachówką bitumiczną.

Kaprysy przyrody a pokrycie dachu

Rodzaj dachówki musimy dostosować do panujących w okolicy warunków klimatycznych, a przede wszystkim od porywistych wiatrów, ponieważ zjawiska takie jak ulewne deszcze czy opady śniegu występują na terenie całego kraju. Jeśli dom jest wybudowany w miejscu narażonym na wichury lub jest nieosłonięty przed wiatrem naturalnymi barierami, dachówka powinna być odpowiednio ciężka, aby grawitacja dociskała ją do więźby. Najlepiej aby była to dachówka ceramiczna dodatkowo klamrowana lub bitumiczna.Częstym wyborem w czasach oszczędności finansowych jest blachodachówka. Należy jednak uważać ze stosowaniem jej w okolicach narażonych na opady deszczu ze związkami sprzyjającymi korozji.

Czy wiesz, że

Jeśli teren otaczający jest bardzo zanieczyszczony, zniszczeniu ulec mogą nawet dachówki ceramiczne. Rozwiązaniem są wtedy dachówki pokryte angobą.

Nie warto oszczędzać na jakości dachówek również w otoczeniu drzew, lub zacienieniu albo usytuowaniu dużych połaci od strony północnej. Aspekty te przyczyniają się do wystąpienia mchu i porostów. Należy wtedy stosować dachówki glazurowane albo wykorzystać na rynku specjalny impregnat.

Comments are closed.

Zaufali nam: