Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Częste błędy przy wykonywaniu wylewki betonowej

Częste błędy przy wykonywaniu wylewki betonowej

Wykonanie wylewki betonowej nie jest proste, zwłaszcza dla amatora

Prawidłowe wykonanie wylewki jest możliwe, jeśli będziemy trzymać się zaleceń producenta.Wykonanie wylewki nie jest zadaniem prostym, ale wystarczy odrobina rozsądku, aby uniknąć kłopotów. Nigdy nie lekceważmy zaleceń producenta.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jak przygotować podłoże pod wylewkę?
Złe przygotowanie wylewki.

Jak przygotować podłoże pod wylewkę?

Już na etapie przygotowania podłoża możemy popełnić błędy, które potem mogą mieć nieprzyjemne skutki. Przede wszystkim podłoże pod wylewkę musi być oczyszczone oraz odpowiednio wytrzymałe i szorstkie. Co więcej, podłoże musi być suche.

Czy wiesz, że

Jeśli występują jakiekolwiek ubytki, należy wypełnić je specjalną zaprawą do wypełniania ubytków. Sama zaprawa samopoziomująca nie pozwoli na wyrównanie dużych ubytków.

Przed samą wylewką należy oczyścić podłoże z kurzu i brudu. Warto upewnić się, że poziom wilgoci nie jest zbyt duży.

Złe przygotowanie wylewki

Częstym problemem jest nienależyty przygotowanie wylewki. Mamy tendencje do lekceważenia zaleceń producenta, co jest poważnym błędem. Wylewki nie można robić ‘na oko’. Konsystencja musi być płynna, nie może być żadnych grudek.
Nie bez znaczenia jest także sposób rozprowadzania wylewki. Najpierw zajmujemy się od ściany położonej najdalej wyjścia. Jeśli obierzemy inny kierunek, możemy mieć kłopoty!

Problemy związane z poziomem

Wylewka musi być równo rozprowadzona, jeśli ma spełniać swój cel. To zadanie mają nam ułatwić punkty wysokościowe zaznaczone na ścianach. I na tym etapie często popełniamy błąd. Albo w ogóle zapominamy o umieszczeniu punktów wysokościowych (zazwyczaj ze zwykłego lenistwa), albo rozmieszczamy je krzywo. Sprawą kluczową jest prawidłowy pomiar przy użyciu sprawdzonego sprzętu.

Czy wiesz, że

Producent zawsze podaje minimalną i maksymalną grubość warstwy wylewki.

Tych zaleceń nie można lekceważyć. Zbyt cienka warstwa może okazać się nie wystarczająco trwała, będzie pękać i w efekcie nie będzie funkcjonalna. Zbyt gruba warstwa natomiast to problemy ze schnięciem oraz rozprowadzeniem. Należy więc zachować umiar.

Problemy z powietrzem

Pęcherzyki powietrza są kolejnym kłopotem, który może zagrażać naszej wylewce. Podczas mieszania masy dostaje się powietrze. Może zdarzyć się, że masa będzie się wręcz pienić. Pęcherzyki powietrza unoszą się do góry. Jeśli zostaną w wylewce i potem w niej zastygną, przestrzeń pod posadzką może okazać się mało wytrzymało. Będzie to miało również negatywny wpływ na przyczepność wylewki.
Żeby uniknąć nieprzyjemnych skutków pojawiania się pęcherzyków powietrza, musimy je usuwać poprzez przeciąganie wałkiem kolczastym po powierzchni. Jeśli zrobimy to wystarczająco dokładnie, nie powinniśmy mieć kłopotów w przyszłości.

Comments are closed.

Zaufali nam: