Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Częste błędy przy wykonywaniu ocieplania budynków styropianem.

Częste błędy przy wykonywaniu ocieplania budynków styropianem.

Aby styropian spełniał swe funkcje musi być prawidłowo zastosowany

Styropian jest często wykorzystywany przy ocieplaniu budynków.Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy ociepleniach. Jednak nie zawsze wiemy jak dobrze go wykorzystać, a błędy zagrażają prawidłowej izolacji cieplnej budynku.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Kiedy nie należy wykonywać ocieplenia styropianem?
Błędy w montażu płyt ze styropianu.

Kiedy nie należy wykonywać ocieplenia styropianem?

Kiedy ocieplamy budynek styropianem, musimy uwzględniać warunki atmosferyczne. Niestety, specyfika polskiego klimatu sprawia, że o każdej porze roku musimy być na baczności.
Kluczową sprawą jest temperatura, która nie może być niższa niż 5 stopni, gdyż wtedy ryzykujemy mniejszą przyczepność i trwałość. Z drugiej strony temperatura powyżej 25 stopni materiał może się kurczyć i w efekcie pękać.
Deszcz i wiatr również zagrażają pracom. W tym wypadku można pomyśleć o zastosowaniu rusztowania siatek osłonowych. Tak więc, decydując się na ocieplanie budynku, wybierajmy dogodne i niezbyt ekstremalne warunki atmosferyczne.

Błędy w montażu płyt ze styropianu?

Ważny jest sposób, w jaki układamy płyty ze styropianu. Muszą być ułożone na cegiełkę, czyli z przesunięciami. Oznacza to, że płyty nie mogę tworzyć równej, pionowej linii.
Nie bez znaczenia jest materiał, którym wypełniamy szczeliny. Zaprawa klejarska nie jest zbyt dobrym pomysłem, gdyż istnieje ryzyko powstania mostków termicznych, co może negatywnie wpłynąć na samą izolację. Zaprawa ma także gorsze właściwości termoizolacyjne, dlatego lepiej użyć pianki poliuretanową.

Czy wiesz, że

Jeśli chodzi o nakładanie kleju, należy robić to metodą plackową.

Dodatkową warstwę należy położyć na obwodzie płyty.

Zbyt dużo kołków

Nadmierna ilość kołków to przykład tego, jak chcąc dobrze, możemy sobie zaszkodzić. Pamiętajmy – im mniej tym lepiej!
Nie możemy także zapominać o tym, że w przypadku ocieplania styropianem nie powinniśmy używać kołków z trzpieniem wyprodukowanym ze sztucznego tworzywa.

Inne błędy

Wybierając płyty styropianowe decydujmy się na większy rozmiar. Większa ilość mniejszych płyt to więcej styków. W rezultacie ryzykujemy powstawanie mostków termicznych.
Musimy pamiętać o wypełnieniu szczelin między płytami. Jeśli to zaniedbamy, możemy mieć problemy po zatopieniu siatki wzmacniającej, gdy klej dostanie się między szczeliny. Ryzykujemy wtedy mniejsze zespolenie. Konstrukcja będzie też mniej trwała.

Czy wiesz, że

Należy pamiętać, że każdy dodatkowy kołek to ryzyko powstania kolejnego mostka termicznego, co zagraża izolacji naszego domu.

Na koniec nie zapominajmy o listwie startowej, która powinna znajdować się naokoło obwodu całego budynku. Jest to ważne, gdyż listwa ta zapewnia dostęp do dolnej krawędzi ocieplenia.

Comments are closed.

Zaufali nam: