Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Częste błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej

Częste błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej

System elektryczny całego domu trzeba odpowiednio rozplanować jeszcze na etapie projektu

instalacja-elektrycznaZaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej tak, aby była bezpieczna dla wszystkich domowników jest najtrudniejszym zadaniem elektryka. Nie może też zabraknąć mu wyobraźni przy przewidywaniu możliwych zagrożeń.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Dlaczego uziom jest tak ważny?
Jak ustalić prawidłową ilość gniazdek?
Jakie jest zapotrzebowanie na moc?

Uziom i gniazda

Przed błędami dotyczącymi instalacji elektrycznej może uchronić doświadczenie, ale przede wszystkim przestrzeganie norm i przepisów.
Jednym z częstych błędów jest brak uziomu. A przecież skuteczny uziom jest niezbędny dla bezpieczeństwa wewnętrznej instalacji domowej. I to nie chodzi tylko o mieszkańców, ale też i urządzenia domowe. Najwrażliwsze są komputery i telewizory, a więc urządzenia drogie.

Czy wiesz, że

O uziomie trzeba pamiętać już na bardzo wczesnym etapie budowy domu, zwłaszcza jeśli chce się mieć uziom fundamentowy. Jest on ułożony z taśmy lub prętów stalowych w dolnej części ławy fundamentowej.

Kolejnym błędem jest zbyt mała ilość gniazd i źródeł światła. To jednak najczęściej można zaobserwować dopiero po przeprowadzce do nowego domu, gdy okazuje się, że aby w kuchni podłączyć czajnik, trzeba doprowadzić prąd przedłużaczem…
Często zdarza się też, że w nowym domu jest zbyt ciemno. Wynika to z tego, że co prawda zamontowaliśmy tyle lamp co było w poprzednim mieszkaniu, jednak obecne pomieszczenie jest 2 razy większe.
Pomocne może być rysowanie sobie kredą na podłodze sprzętów w miejscach, gdzie przewidujemy, że będą stały. Wtedy automatycznie pomyślimy, że jeśli toaletka i lustro w łazience są w tym miejscu, to potrzebna będzie wtyczka do podłączenia maszynki do golenia czy suszarki. A jak chlebak będzie stał na danym blacie, to gdzieś obok musi być gniazdko, żeby móc włączyć krajalnicę do chleba.
Warto też zamontować gniazdo siłowe. Może okazać się potrzebne przy nawet niewielkich remontach, na przykład do zasilania piły czy betoniarki.

Zapotrzebowanie na moc i rozdzielnica

Błędem jest również źle określone zapotrzebowanie na moc. Jeśli na etapie projektu nie zostały przewidziane urządzenia elektryczne o dużej mocy, takie jak kuchenki, kotły elektryczne, podgrzewacze przepływowe, to może się okazać, że z części z nich trzeba będzie zrezygnować, albo wykonać przyłącze od nowa.
Zapotrzebowanie na moc nie zależy tylko od ilości “prądochłonnych” urządzeń, ale i od sposobu ich użytkowania. Zwłaszcza że prawie nigdy nie pracują one równocześnie.
Zbyt mała liczba obwodów, to też poważne niedopatrzenie. Przyjmuje się, że z jednego obwodu nie powinno tworzyć więcej niż 10 gniazd lub 20 źródeł światła. W domu jednorodzinnym jednak ta zasada się nie sprawdza, bo jeśli wszystkie lampy sufitowe podłączymy pod jeden obwód, to w przypadku jego uszkodzenia – cały dom będzie pozbawiony górnego światła.

Czy wiesz, że

Nierównomierne obciążenie faz też może być przyczyną zakłóceń w pracy instalacji, czy nawet przyczyną uszkodzeń przewodów. Może też niekorzystnie wpływać na działanie sieci.

Błędami są też: brak wygodnego dostępu do rozdzielnicy albo zbyt mała rozdzielnica. Jeśli w trakcie awarii nie mamy jak dość wygodnie do rodzielnicy, aby włączyć czy wyłączyć któryś z obwodów elektrycznych, to może się to skończyć tragedią. Jeśli dojdzie do porażenia albo zwarcia instalacji i pożaru, a my nie będziemy mogli dostać się do skrzynki z korkami, żeby wyłączyć zasilanie, to straty mogą być ogromne. Rozdzielnica powinna być umieszczona w pobliżu wejścia do domu, w widocznym miejscu, na wysokości wzroku dorosłego człowieka.
Kolejną sprawą jest ułożenie przewodów elektrycznych poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych. W razie uszkodzenia rurociągu przewody zostaną zalane.

Comments are closed.

Zaufali nam: