Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Częste błędy przy montażu okien

Częste błędy przy montażu okien

Tylko dobrze zamontowane okna spełniają swoje zadanie

Źle zamontowane okna to częsty problem.Nie każdy z nas dysponuje fachową wiedzą na temat montażu okien ani umiejętnościami. W efekcie często popełniamy błędy przy montażu okien.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Z czego mogę wynikać błędy w montażu okien?
Czym grozi wybór za małego okna w stosunku do ościeżnicy?
Czym grozi wybór za dużego okna w stosunku do ościeżnicy?

Z czego mogą wynikać błędy w montażu okien?

Po pierwsze brakuje nam wiedzy. Często osoby pracujące w punktach sprzedaży same posiadają znikomą wiedzę i nie potrafią nam pomóc. Zdarza się, że przed montażem nie zadajemy sobie dość trudu i nie czytamy instrukcji.
Kluczową sprawą jest także prawidłowe wykonanie pomiaru. Jeśli źle wymierzymy ościeżnicę czy okno, potem ryzykujemy, że całość nie będzie pasować, a my będziemy starać wyrównać te różnice używając np. zbyt dużej ilości pianki.
Kolejny kardynalny grzech przy montażu okien to nienależyte przygotowanie otworów okiennych do montażu. Jest to warunek konieczny, aby nasze okno było zamontowane stabilnie.

Czym grozi wybór za małego okna w stosunku do ościeżnicy?

Co więcej nie możemy odpowiednio zamontować okna. Kotwy montażowe będą niestabilne, a pozostałe elementy będą poddawane zbyt dużemu naciskowi. Pod wpływem parcia okno może się przemieszczać, natomiast dyble i kotwy nie będą spełniać swoich funkcji ze względu na zbyt duże obciążenie.
Głównym zadaniem okna jest ochrona przed czynnikami z zewnątrz, ale ze względu na nieprawidłowy styk okna ze ścianą, wilgoć będzie dostawać się do środka. Do tego będziemy mieć mniej światła, niż jeśli wybierzemy prawidłowy wymiar okna.

Czy wiesz, że

Za małe okno w stosunku do ościeżnicy to oczywiście skutek dokonania nieprawidłowego pomiaru. W efekcie okno i ściana są źle połączone i przez to całość jest nieszczelna.

Czym grozi wybór zbyt dużego okna w stosunku do ościeżnicy?

Ten błąd montażowy wynika oczywiście ze złego pomiaru.

Czy wiesz, że

Jeśli okno jest za duże nie ma luzu dylatacyjnego, które jest konieczny, jeśli chcemy żyć w komforcie.

Co więcej, często montaż zbyt dużego okna będzie skutkował tym, że nie będziemy mogli zamontować potem parapetu.
Zbyt duże okno w stosunku do ościeży to także brak prawidłowego uszczelnienia. W efekcie będziemy czuć dyskomfort z powodu ciepłego, zawilgotniałego powietrza. Do tego wilgoć będzie skraplać się na tynku, co w efekcie doprowadzi do rozwoju grzyba.
Należy pamiętać, że okna rozszerzają się termicznie. Jeśli nie będą miały odpowiedniej przestrzeni, ramy i skrzydła będą się wyginać. Zimą wilgoć będzie się skraplać przy ramie. Natomiast latem możemy mieć trudności z otwarciem okna.

Jakie inne błędy popełniamy podczas montażu okien?

Często montujemy uszkodzone elementy, które nie spełniają swoich funkcji. Jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio elementów drewnianych, okna będą wyglądały nieestetycznie i łatwiej będę ulegać negatywnemu wpływowi środowiska.
Złe foliowanie okna to między innymi podciąganie kondensatu pod folię oraz złe ułożenie pokrycia na elementach kołnierza uszczelniającego, co skutkuje nieprawidłowym odpływem wód opadowych – okno będzie przeciekać.
Jeśli zamontujemy okno bez listew progowych ryzykujemy powstanie szczelin wokół okna. Natomiast zły rozstaw dybli mocujących oznacza późniejszy brak stabilności.

Comments are closed.

Zaufali nam: