Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Centralne ogrzewanie: który kocioł wybrać, gazowy czy olejowy?

Centralne ogrzewanie: który kocioł wybrać, gazowy czy olejowy?

Kotły na różne paliwo różnią się w praktyce kilkoma cechami

centralne-ogrzewanie-Kotły łączone z instalacją centralnego ogrzewania spalają różne rodzaje paliw. Różnice pomiędzy nimi są na tyle znaczące, że należy dokładnie przemyśleć dobór optymalnego urządzenia do ogrzania odpowiednich pomieszczeń. Decyzja oczywiście musi uwzględniać możliwości techniczne przyłączenia danego rozwiązania.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Czym się różni kocioł gazowy od olejowego?
Jakie wymagania techniczne mają oba kotły?

Podstawowa różnica – paliwo

Kotły gazowe i olejowe różni między innymi typ palnika. Musi on być zawsze dostosowany do paliwa. Oba rodzaje kotłów mogą mieć różną wielkość, moc, sterowanie i sposób odprowadzania spalin, a także typ wymiennika ciepła. Typowe wymienniki są wykonane z miedzi, jednak trwalsze robione są ze stali nierdzewnej i stopów krzemowo-aluminiowych.
W zależności od dostępu do sieci gazowej możemy zasilać kocioł gazem ziemnym lub płynnym. Gaz ziemny daje nam tę przewagę, że nie musimy go magazynować ani płacić za cały zbiornik z góry. Opłaty wnoszone są na bieżąco, w zależności od zużycia.

Czy wiesz, że

Gaz płynny spala się bezwonnie i produkuje przy tym spaliny czystsze, niż w przypadku spalania oleju.

Paliwo przechowujemy poza domem, w zbiornikach naziemnych lub podziemnych, co w przypadku wycieku zmniejsza niebezpieczeństwo w stosunku do oleju przechowywanego w domu. Jeśli zdecydujemy zmienić paliwo na gaz ziemny, nie będziemy musieli wymieniać kotła, ani budować nowej instalacji.

A może również ciepła woda?

Olej opałowy może być magazynowany wewnątrz budynku w odpowiednim pojemniku i osobnym pomieszczeniu oddalonym odpowiednio od kotła i oddzielającym go od kotła ścianą działową. W przypadku zewnętrznej lokalizacji zbiornika, konieczne jest ogrzewanie go i przewodów doprowadzających olej do domu.
Zarówno olej jak i gaz pozwalają nam na zaplanowanie ogrzewania podłogowego. Oprócz rodzaju paliwa ważnym aspektem decyzji jest również funkcja, jaką ma pełnić kocioł. Jednofunkcyjny służy jedynie do ogrzewania domu, dwufunkcyjny podgrzeje również wodę.

Kondensacja – sposób na oszczędność

Kotły gazowe mogą być jedno- albo dwufunkcyjne z zamkniętą lub otwartą komorą spalania. Te z zamkniętą komorą są sprawniejsze, ale również droższe.

Czy wiesz, że

Na uwagę zasługują występujące wśród nich kotły kondensacyjne, odzyskujące ciepło ze spalin, przez co ich sprawność przekracza 100%.

Kotły gazowe występują na rynku również w formie urządzeń wiszących o niewielkich rozmiarach, co pozwala je zamontować w łazience lub kuchni bez oszpecania wystroju wnętrza.
Kotły olejowe, to najczęściej stojące kotły jednofunkcyjne, które mogą być przystosowane do współpracy z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Ich sprawność to ok. 94%, są zwykle urządzeniami dużymi, choć ich budowa jest podobna do kotłów gazowych, choć ich wybór na rynku jest mniejszy. Jako że kotły te różnią się przede wszystkim palnikiem, po jego wymianie można eksploatować kocioł przy użyciu innego paliwa.

Comments are closed.

Zaufali nam: