Skontaktuj się z nami!

601 965 886

Błędy przy wykonywaniu pokrycia dachowego

Błędy przy wykonywaniu pokrycia dachowego

Przy pracach dachowych wymagane jest niemałe doświadczenie i wprawa

Błędy dekarskieOd prawidłowego wykonania pokrycia dachowego będzie zależała jego szczelność, wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz mikroklimat we wnętrzu domu. Warto znać najczęściej popełniane błędy wykonania pokrycia, aby móc ich uniknąć podczas pracy lub rozpoznać wadliwą pracę dekarza.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jakie są popularne błędy przy robotach ciesielskich?
Jak zadbać o prawidłową wentylację?

Poprawne ułożenie desek i łat

Aby dachówka dobrze trzymała się połaci, konieczne jest prawidłowe ułożenie łat i kontrłat. To w jakim rozstawie ułożone będą łaty zależy od wymiarów dachówki lub profili. Łaty muszą być ułożone idealnie równolegle. Aby uniknąć błędu w tej kwestii dekarz powinien stosować specjalne rozpórki o odpowiedniej długości. Dzięki temu będzie możliwe bezproblemowe ułożenie elementów pokrycia. Kontrłaty, układane równolegle do krokwi, pozwalają sprawnie funkcjonować szczelinom wentylacyjnym. Poprawiają też docisk folii dachowych do krokwi.

Czy wiesz, że

Często popełnianym błędem w wykonaniu deskowania jest układanie desek równo jedna nad drugą, przez co na jednej krokwi znajduje się wiele połączeń desek.

Przesunięcie desek w poziomie względem siebie poprawi sztywność budynku. Ze względu na skłonność desek do wyginania się w łuk, nie należy stosować desek szerszych niż 15cm. W przypadku układania desek pod blachy płaskie, zostawiamy odstępy 5cm pomiędzy blachami, aby umożliwić ich rozszerzanie się i usuwanie wilgoci spod blachy. Jeśli do wykonania podkładu używamy płyt OSB, należy wybrać takie, które są odporne na zawilgocenie.

Dobra wentylacja to podstawa

Konieczne jest zadbanie o właściwe wykonanie wentylacji dachu. Jeżeli zastosowano folię dachową o niskiej paroprzepuszczalności, wełna mineralna nie może się z nią bezpośrednio stykać, bo uniemożliwi to usuwanie wilgoci. Odpowiedniej uwagi wymaga także ułożenie membrany dachowej, gdyż jej spodnia strona jest mniej odporna na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia. Szczeliny wentylacyjne nie mogą być zbyt małe. Minimalna wielkość szczeliny pomiędzy folią a pokryciem dachu to 2,5cm. Wentylacja samej połaci to nie wszystko, wentylowany powinien być także gąsior. Nie należy przerzucać folii dachowej przez kalenicę, bo zamyka to wylot powietrza ze szczeliny wentylacyjnej. Aby uniknąć trwałego zawilgocenia, należy ułożyć folię paroizolacyjną z 10cm zakładem i skleić w miejscach łączeń.

Uwaga na wiatr i korozję!

W szczególności w miejscach narażonych na silne działanie wiatrów, ważne jest solidne zamocowanie dachówki. Elementy mocujące rozmieszczamy gęściej przy okapie i ścianach szczytowych, żeby uniknąć zerwania. Gąsiory powinny być montowane nie tylko do deskowania, lecz także do elementów konstrukcyjnych dachu. Dachówka karpiówka jest najczęściej mocowana na spinki i wkręty, lecz zdarza się również używanie zaprawy wapiennej. Domieszka cementu w zaprawie uniemożliwi ruchy pokrycia, przez co dachówki popękają.
Warto zadbać o prawidłową obróbkę blacharską. Układanie dachówki na obróbce na styk, bez szczeliny, może prowadzić do pękania pokrycia. Blachy powlekane muszą być cięte specjalnymi nożycami, użycie szlifierek kątowych naraża blachę na korozję. Dodatkowo miejsca cięcia można zabezpieczyć farbą przed korozją.

Comments are closed.

Zaufali nam: