Palisady betonowe – palisady ogrodowe

Palisady betonowe – palisady ogrodowe

Ciekawa alternatywa dla tradycyjnych krawężników

Palisady betonowe – palisady ogrodowe.Jak najlepiej podkreślić charakter ogrodu na zróżnicowanym terenie, żeby zachować wrażenie naturalności przejść pomiędzy poziomami i częściami nawierzchni o różnym przeznaczeniu? Świetnym rodzajem są palisady betonowe.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Co to są palisady ogrodowe?
Do jakich celów nadają się palisady?

Przyjemne dla oka z pożytecznym dla ogrodu

Najczęściej występują w postaci słupków 40-130 cm. W widoku z góry dominują koła, ale występują również inne, czasem bardzo nietypowe figury. Popularny jest tez motyw zazębiających się elementów palisady, które tworzą w zasadzie nieprzepuszczalny mur. Na rynku dostępne są najrozmaitsze kolory, które możemy dostosować idealnie do nawierzchni ogrodowej.

Czy wiesz, że

Oprócz funkcji dekoracyjnej, palisada zapobiega też rozchodzeniu się nawierzchni układanej z kostek.

Jej największą przewagą w stosunku do tradycyjnych krawężników jest możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni, którą mają ograniczać. Ta cecha pozwala na tworzenie tajemniczych, artystycznych wizji ogrodów secesyjnych z licznymi łukami i kształtami inspirowanymi przyrodą.

Niepozorny murek oporowy

Palisady świetnie spełnią swoją rolę jako optyczne oddzielenie nawierzchni wykonanych z różnych materiałów. Sprawdzą się również w roli małego murka oporowego, jeśli część ogrodu ma znajdować się na wyższym poziomie. Z powodzeniem zapobiegnie to osuwaniu sie ziemi. Dzięki temu możemy tworzyć wielopoziomowe układy o rozmaitej kolorystyce i szacie roślinnej, tworzące nastrój XIX wiecznych ogrodów angielskich, lub wręcz przeciwnie – nowoczesnych, urozmaiconych przestrzeni rekreacyjnych o uporządkowanej geometrii.

Współgranie z roślinnością ogrodową

Dzięki zastosowaniu palisady betonowej, teren staje się bardziej uporządkowany i elegancki. Ciekawym jej zastosowaniem jest stworzenie obrzeży do fontanny, oczka wodnego lub innego elementu wprowadzającego wodę do ogrodu. Można nią odgrodzić również kwietniki, które wyraźnie mają odznaczać się wysokością od reszty obszaru. Ogrodowe palisady betonowe sprawdzą się także w roli ograniczeń do rozmaitych ramp, zejść, schodów terenowych i zboczy a także placów zabaw i dróg jezdnych. Warto również rozważyć zastosowanie betonowych palisad ogrodowych do ogrodzenia gruntu przy pniach drzew i krzewów aby zapewnić im możliwość naturalnego wzrostu.

Comments are closed.

Zaufali nam: