Ile kosztuje wiercenie studni?

Ile kosztuje wiercenie studni?

Własna studnia to oszczędność rachunków i sprawdzona jakość wody

wiercenie-studniGdy sieć wodociągowa jest na tyle oddalona od domu, że nie opłaca się kłaść przyłącza – warto zdecydować się na wiercenie studni. Studnia wykonana na potrzeby własne, o głębokości do 30 metrów i poborze wody do 5m3 na dobę – nie wymaga pozwoleń na budowę, a jedynie podlega zgłoszeniu.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jakie są rodzaje studni?
Która technika wiercenia jest najtańsza?

Jaką studnię wybrać?

Zadaniem studni jest dotarcie do ujęcia wód poziemnych na poziomie wodonośnym. Do stałego poboru dodatkowo potrzebne będą takie rzeczy jak kiłowrót, pompa czy rurociąg.
Ze względu na sposób wykonania można wyróżnić studnie kopane (szybowe), wiercone (głębionowe) oraz wbijane, tzw. abisyńskie, które wykonywane są przeważnie ręcznie przez wbicie lub wkręcenie rury o niewielkiej średnicy i głębokości, zaopatrzonej w dolnej części w świeder i filtr, a także pompę tłoczącą.
Najtańszą techniką wiercenia jest robienie tego za pomocą wierni ślimakowej, ale nie w każdej okolicy daje ona zadowalające efekty. Warstwa wodonośna musi być parumetrowa, bo inaczej wiernia przebije się przez nią bez zauważenia. Wiertnie wybierakowe są dokładniejsze, ale droższe. Jednak wyłapią nawet cienką warstwę. Dokładniejsze jest też posadowienie i dobór siatki filtracyjnej.

Czy wiesz, że

Wody podziemne występują prawie wszędzie.

Jeśli chodzi o wody podziemne, to występują one prawie wszędzie. Problemem może być jednak głębokość ich występowania rzutująca na koszty wykonania studni, zasobność warstwy wodonośnej oraz jakość wody. Jeśli woda jest zbyt twarda, zawiera dużo związków żelaza i manganu, może powodować na przykład problemy z drożnością systemów.

Cena w stosunku do jakości

Ceny odwiertów zależą głównie od części kraju w której odwiert jest przeprowadzany, średnicy końcowej, głębokości na jakiej znajduje się zdatna do użycia woda oraz materiałów z których studnia jest wykończona.
Odwiert kosztuje w granicach 150-350 złotych za metr. W tym już jest robocizna i materiały. Odwiert próbny to kolejne 100 złotych za metr.
Stawki różnią się w zależności od regionu. Średnio wychodzi to w granicach 2500-3500 tysiąca za gotową studnię, ale jeśli woda położona jest nisko to cena może dojść nawet do 8 tysięcy! Choć oczywiście można też znaleźć tańsze ekipy, gdzie za wszystko zapłacimy nie więcej niż 2 tysiące.

Czy wiesz, że

Oszczędzić można na odwiertach i różdżkarzu, gdyż miejsce studni i wierceń można oznaczyć dzięki hydrogeologicznej mapie Polski.

Zaznaczono na niej warstwy wodonośne, wraz z ich wydajnościami dobowymi i czystością. Mapa podzielona jest na województwa i miejscowości. Jej udostępnienie to koszt poniżej 50 złotych.
Wiercenia można zrobić samemu, ale lepiej powierzyć to specjalistycznej firmie, która zrobi to w sposób profesjonalny. Nie każdy bowiem umie odróżnić warstwę wodonośną, która nie wymaga obsypki żwirowej ot tzw. kurzawki, żwiru drobnego itp. Potrzebna jest też znajomość metod przewiercania się przez gliny i iły. Jednym słowem, wiedzy i praktyki nie da się wynieść z książek, zdecydowanie lepiej zaufać praktykom, którzy wiadomości zdobywali terminując u studniarza.

Comments are closed.

Zaufali nam: