友情链接: 三级片电影 伦理片大全 通辽信息港招聘求职 通辽商业服务 澳门葡京 现金网 澳门新葡京备用网址 新葡京开户 新葡京免费开户 新葡京会员开户 新葡京注册开户 新葡京免费注册 新葡京会员注册 新葡京开户注册 澳门新葡京开户 澳门新葡京免费开户 新葡京官网 澳门新葡京官网 新葡京官方网站 澳门新葡京官方网站 新葡京集团 澳门新葡京集团 新葡京公司 澳门新葡京公司 新葡京导航 澳门新葡京导航 新葡京国际 澳门新葡京国际 线上新葡京 网上新葡京 澳门葡京赌场 葡京赌场官网 澳门葡京赌场官网 新葡京现金网开户 新葡京现金网注册 澳门新葡京免费注册 澳门线上新葡京 澳门网上新葡京 新葡京线路检测中心 新葡京手机游戏 澳门新葡京手机游戏 新葡京手机开户 澳门新葡京手机开户 新葡京手机注册 澳门新葡京手机注册 新葡京手机网站 澳门新葡京手机网站 新葡京手机网址 澳门新葡京手机网址 澳门葡京官网 澳门葡京官方网站 澳门葡京网站 澳门葡京娱乐 澳门葡京网址 澳门葡京开户 澳门葡京注册 澳门葡京免费开户 澳门葡京免费注册 澳门葡京游戏 澳门葡京国际 新葡京官方网址 澳门新葡京官方网址 新葡京游戏平台 澳门新葡京游戏平台 新葡京代理开户 澳门新葡京代理开户 日本三级片 韩国伦理电影
Ile kosztuje wiercenie studni? | B500
 

Ile kosztuje wiercenie studni?

Ile kosztuje wiercenie studni?

Własna studnia to oszczędność rachunków i sprawdzona jakość wody

wiercenie-studniGdy sieć wodociągowa jest na tyle oddalona od domu, że nie opłaca się kłaść przyłącza – warto zdecydować się na wiercenie studni. Studnia wykonana na potrzeby własne, o głębokości do 30 metrów i poborze wody do 5m3 na dobę – nie wymaga pozwoleń na budowę, a jedynie podlega zgłoszeniu.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Jakie są rodzaje studni?
Która technika wiercenia jest najtańsza?

Jaką studnię wybrać?

Zadaniem studni jest dotarcie do ujęcia wód poziemnych na poziomie wodonośnym. Do stałego poboru dodatkowo potrzebne będą takie rzeczy jak kiłowrót, pompa czy rurociąg.
Ze względu na sposób wykonania można wyróżnić studnie kopane (szybowe), wiercone (głębionowe) oraz wbijane, tzw. abisyńskie, które wykonywane są przeważnie ręcznie przez wbicie lub wkręcenie rury o niewielkiej średnicy i głębokości, zaopatrzonej w dolnej części w świeder i filtr, a także pompę tłoczącą.
Najtańszą techniką wiercenia jest robienie tego za pomocą wierni ślimakowej, ale nie w każdej okolicy daje ona zadowalające efekty. Warstwa wodonośna musi być parumetrowa, bo inaczej wiernia przebije się przez nią bez zauważenia. Wiertnie wybierakowe są dokładniejsze, ale droższe. Jednak wyłapią nawet cienką warstwę. Dokładniejsze jest też posadowienie i dobór siatki filtracyjnej.

Czy wiesz, że

Wody podziemne występują prawie wszędzie.

Jeśli chodzi o wody podziemne, to występują one prawie wszędzie. Problemem może być jednak głębokość ich występowania rzutująca na koszty wykonania studni, zasobność warstwy wodonośnej oraz jakość wody. Jeśli woda jest zbyt twarda, zawiera dużo związków żelaza i manganu, może powodować na przykład problemy z drożnością systemów.

Cena w stosunku do jakości

Ceny odwiertów zależą głównie od części kraju w której odwiert jest przeprowadzany, średnicy końcowej, głębokości na jakiej znajduje się zdatna do użycia woda oraz materiałów z których studnia jest wykończona.
Odwiert kosztuje w granicach 150-350 złotych za metr. W tym już jest robocizna i materiały. Odwiert próbny to kolejne 100 złotych za metr.
Stawki różnią się w zależności od regionu. Średnio wychodzi to w granicach 2500-3500 tysiąca za gotową studnię, ale jeśli woda położona jest nisko to cena może dojść nawet do 8 tysięcy! Choć oczywiście można też znaleźć tańsze ekipy, gdzie za wszystko zapłacimy nie więcej niż 2 tysiące.

Czy wiesz, że

Oszczędzić można na odwiertach i różdżkarzu, gdyż miejsce studni i wierceń można oznaczyć dzięki hydrogeologicznej mapie Polski.

Zaznaczono na niej warstwy wodonośne, wraz z ich wydajnościami dobowymi i czystością. Mapa podzielona jest na województwa i miejscowości. Jej udostępnienie to koszt poniżej 50 złotych.
Wiercenia można zrobić samemu, ale lepiej powierzyć to specjalistycznej firmie, która zrobi to w sposób profesjonalny. Nie każdy bowiem umie odróżnić warstwę wodonośną, która nie wymaga obsypki żwirowej ot tzw. kurzawki, żwiru drobnego itp. Potrzebna jest też znajomość metod przewiercania się przez gliny i iły. Jednym słowem, wiedzy i praktyki nie da się wynieść z książek, zdecydowanie lepiej zaufać praktykom, którzy wiadomości zdobywali terminując u studniarza.

Comments are closed.

Zaufali nam: