Gazony betonowe – gazony ogrodowe

Gazony betonowe – gazony ogrodowe

Wiszące ogrody na wyciągnięcie ręki

Gazony betonowe – gazony ogrodoweGazony są ciekawym urozmaiceniem architektury ogrodowej. Oprócz tego, że są elementem konstrukcji ziemnych, podparciem dla skarp, mogą mieć również rolę tylko i wyłącznie dekoracyjną.

Czego dodatkowo dowiesz się z artykułu:
Co to są gazony?
Jaką funkcję mogą spełniać?

Urozmaicenie zamiast nasypu

W przypadku, gdy mamy do czynienia z dużą różnicą terenu i jedynym rozwiązaniem wydaje się być postawienie murka oporowego, gazony ogrodowe mogą wybawić od nieestetycznych zamknięć przestrzeni. Przy zrezygnowaniu z tradycyjnego murka nie musimy więc usypywać wielkiej skarpy zabierającej miejsce w ogrodzie.
Gazony mają najróżniejsze kształty, pozwalające na wsypanie do nich ziemi i hodowlę roślin. Najpopularniejsze formy półokrągłe, które ustawie się na sobie naprzemiennie z przesunięciem tak, aby z wypukłych elementów wyrastały rośliny mają obecnie dużą konkurencję wśród producentów bardziej nietypowych modeli, z których można układać własne kompozycje ścienne.

Wolnostojące oddzielenie pełne kwiatów

Gazony możemy układać na sobie bez stosowania tradycyjnej zaprawy. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy podeprzeć skarpę wyższą niż 1m, potrzebujemy już solidnego fundamentowania i zakotwienia murka.

Czy wiesz, że

Konstrukcje z gazonów mogą także być wolnostojące i pełnić funkcję płotu lub ekranu akustycznego.

Oprócz zwiększenia wytrzymałości na obciążenia poziome, zwiększymy też walory estetyczne. Fundamenty wyższych poziomów powinny być poprowadzone poniżej poziomu górnej krawędzi niższych, aby uniknąć „ześlizgnięcia” się konstrukcji. Jeśli na górnej powierzchni skarpy znajduje się roślinność, to elementy gazonów powinny znaleźć się kilka centymetrów powyżej poziomu gruntu, aby umożliwić poprawne jej nawodnienie.

Wyeliminuj niebezpieczeństwo

Konstrukcje z gazonów mogą także być wolnostojące i pełnić funkcję płotu lub ekranu akustycznego. Przy wysokich murach pamiętać należy o solidnym i ostrożnym podlewaniu każdego rzędu donic. Z pomocą może przyjść nam system nawadniania, który dzięki rozprowadzonemu systemowi rur, dostarczy wodę do każdej donicy.
Przy planowaniu wysokiej konstrukcji z betonowych gazonów ogrodowych warto poświęcić czas na skonsultowanie się ze specjalistami, którzy zapewnią nam bezpieczne wykonanie i utrwalenie wymarzonej ścianki. Źle wykonana konstrukcja może być bowiem poważnym zagrożeniem, natomiast przy zachowaniu wszelkich zaleceń, stanie się ozdobą każdego ogrodu.

Comments are closed.

Zaufali nam: